Mi a motiváció?
Belső meghajtóerő, ami tettekre sarkall bennünket, meghatározza, hogyan érzünk és cselekszünk.
Úgy is definiálhatjuk, mint energia, belső tűz, a teljesítmény üzemanyaga. De hogyan tehetjük a motivációnkat láthatóbbá?
Létezik egy nemzetközileg fejlesztett eszköz, a Motivációs térkép, amely lehetőséget nyújt arra, hogy a motiváció leírható, mérhető legyen, ezáltal a láthatatlan, megfoghatatlan energiák, amelyek bennünk és közöttünk dolgoznak, láthatóvá váljanak.
A kívülről mesterségesen gerjesztett motivációk ideig óráig működnek csak. A belső motivációnk az, ami hosszútávon támogat minket akár a céljaink elérésében. Ha megismerjük és tudatosan figyelünk rá, hogy feltöltsük azokat a forrásokat, amelyekből a motivációnk táplálkozik, akkor javul az életminőségünk, a teljesítményünk, a hatékonyságunk. Sokkal jobban érezzük magunkat a bőrünkben.
A térkép lehetőséget ad arra, hogy felismeréseket tegyünk vagy éppen tudatosítsunk magunkban olyan tényezőket, amelyek fontosak a működésünk szempontjából és lehet, hogy eddig nem tulajdonítottunk neki jelentőséget vagy akár másképp gondoltuk, netán meg is tagadtuk. Ezzel gazdagítjuk önismeretünket, ami az önfejlesztés első lépése.
A térkép választ ad arra,
-
mik a fő motivátoraid,
-
mennyire vannak kielégítve
és ezek ismeretében tudunk akciótervet felállítani, amivel javítani tudsz az aktuális állapoton vagy éppen tudatosítod, hogyan tarts fenn egy optimális állapotot.
Fontos leszögezni, hogy nincs jó vagy rossz eredmény. Ez egy pillanatfelvétel, ami egyén és helyzetfüggő.
Kilenc motivátor létezik és ez a kilenc motivátor három csoportra (klaszterre) oszlik. Ez a három csoport jelképezi az emberi percepció (észlelés) három módját: érzés (KAPCSOLATI CSOPORT), gondolkodás (NÖVEKEDÉS CSOPORT), tudás (EREDMÉNY CSOPORT). Sok esetben egy észlelési mód uralkodik és van egy másodlagos, de előfordulhat az is, hogy mindhárom egyensúlyban van egymással.
Forrás: Coaching Határok Nélkül - Motivációs térkép oktató anyag
Mindhárom csoport jól definiálható tulajdonságokkal rendelkezik, elsősorban a döntéshozatali, kockázatvállalási, viselkedési minták alapján.
A motivátorok a MASLOW-féle szükségletpiramist idézve épülnek egymásra, így a piramis legalján az alapszükségleteinkhez (biztonság, kapcsolatok) kapcsolódó motivátorok vannak, majd a jelen fókuszú és materiálisabb motivátorokon keresztül haladunk a kreativitás és önmegvalósítás irányába.
Forrás: Coaching Határok Nélkül - Motivációs térkép oktató anyag
Na de, talán ennyi elég is az elméleti háttérről.
Ha szívesen kipróbálod ezt az eszközt, keress bennünket!
A kérdőív kitöltése 10 percet vesz igénybe, ezt követően kb. egy órás beszélgetés keretében átbeszéljük a tanulságokat, eredményeket és abban igyekszem segíteni a klienseimet, hogy felismeréseket tudjanak tenni a saját motivációjukkal kapcsolatban, megtalálják a saját válaszaikat, mi van az eredmények és a számok mögött.