top of page

Tudásbázis

Kérdések-válaszok, tudományos publikációk összegyűjtésével igyekszünk segítséget nyújtani azoknak, akik mélyebben szeretnének elmerülni a témában. 

PODCAST ADÁSAINK, AHOL SOK ÉRDEKES TÉMÁRÓL BESZÉLGETÜNK, ITT ÉRHETŐK EL.

Tudásbázis intro
Fresh Produce

Gyakran Ismételt Kérdések

GYIK

Mit tegyek, ha fogyni szeretnék?

5 tipp, amely segít, ha fogyni szeretnél

  1.  (amely az alapja az összes többinek) Tartsd a szénhidrátbevitelt alacsony szinten (50-20 g /nap)! Minél kevesebb a szénhidrát mennyiség, annál kevésbé tör rád az éhség.

  2. Csak akkor egyél, amikor éhes vagy és ne érd el a túltelítettség érzését! (kerüld a stressz evést, és amikor csak unalmadban nassolgatsz) Egyél kisebb adagokat, használj kisebb tányért!

  3. Aludj átlagban 8 órát (7-9 óra) naponta! A kevés alvás hizlal. Emelkedik a stressz hormon szint (kortizol), amely a hasi zsírok lerakódását segíti. Számos applikáció segíti monitoringolni az alvási ciklusokat, próbáld ki ezeket bátran.

  4. Mérd magad rendszeresen! Ne a fluktuációra figyelj, hanem a hosszútávú trendre. Segít, hogy fókuszban maradj. A mérés nem csak a súlyra vonatkozik, hanem a centiméterekre is.

  5. Végezz időszakos böjtöt! (nem javasolt terhesség, betegség, alultápláltság, diabétesz esetén) Az egyik legnépszerűbb böjt 5:2, amikor a hét öt napján rendesen eszünk és két nap nagyon keveset, maximum 500-600 kalóriát naponta. A másik böjt (amely kényelmesebb és könnyebb) a 16:8, amikor 16 órán keresztül (beleértve az alvást is) nem eszünk és a fennmaradó 8 órában lehet csak enni. Pl. este vacsorázunk (legkésőbb 8 óráig) és a következő étkezés a másnapi ebéd lesz (12 óra után). A reggeli kávé belefér. Ez a módszer a szénhidrát csökkentett táplálkozással kombinálva rendkívül hatékonyan tud működni.

 

+1 Mozogj rendszeresen a lelki egészégedért! Bármi, ami kikapcsol és feltölt.

 

Miért fontos figyelnünk az élelmiszerek glikémiás indexére?

A glikémiás indexről sokat hallunk. Összefoglaltunk néhány alapelvet, amely segíti megérteni a kapcsolatot az egészséges táplálkozás és a glikémiás index között....

Linkek és tanulmányok
NYC Skyline BW

Linkek, tanulmányok

Kislexikon

Kislexikon

DHAE

A dehidroepiandroszteron "pro-hormonnak" számít, minden szervezet természetes módon termeli a DHEA hormont, a mellékvese választja ki, több mint 150 különböző metabolikus funkcióban játszik szerepet. Termelődése az életkor előrehaladtával folyamatosan csökken.

Ghrelin

Az éhségérzet kialakulásáért felelős, amikor megjön az étvágyunk, ez a hormon termelődik.

Inzulin

A szénhidrátok, fehérjék és zsírok anyagcseréjének szabályozásában vesz részt. A szervezet sejtjei csak inzulin jelenlétében képesek felvenni a vérből a glükózt. Az inzulin kinyitja a sejteket, hogy azok fel tudják venni a glükózt.

Kortizol

Mellékvese hormon, amely a szervezetünk napi ritmusát szabályozza. Emellett a zsíranyagcsere, az emésztés, bizonyos immunfunkciók, a vércukor szint, az éhségérzet, a koncentrációkészség, a bőr, a haj és a köröm növekedéséért felelős - ezen folyamatok ciklikusságát mind a ritmikusan változó kortizolszint szabályozza.

Leptin

Ez a hormon felelős a telítettség jelzéséért, akkor termelődik a szervezetben, ha jóllakottak vagyunk

Melatonin 

A melatonin képzését a hipotalamusz vezérli a fény–sötétség változásairól kapott információ alapján, majd a tobozmirigy választja ki. A vérrel ut el a test más részeibe. Sötétben keletkezik, ezért a „sötétség hormonjá”-nak is nevezik. A melatonin az alvási ciklust irányító hormon.

Oxitocin 

Az egyik legfontosabb hatása a várandósság során a méh simaizmának összehúzása. Hatásai miatt boldogsághormonnak is nevezik. Az oxitocin kiemelkedő jelentőségű az anya-gyermek kapcsolat kialakulásában és fenntartásában.

Ösztrogén vagy tüszőhormon, női nemi hormon

Az ösztrogén jelen van mind a férfiakban, mind a nőkben, a nőkben jelentősen magasabb mennyiségben termelődik a termékeny életkorban. Elősegíti a másodlagos női nemi jellegek fejlődését. 

Progeszteron vagy sárgatest hormon, női nemi hormon

Kulcsfontosságú a női termékenységben és elengedhetetlen a női szervezet egészséges működéséhez.

Súlytermosztát 

Belső súlytermosztátunk (súlyszabályozó központ a hipotalamuszban) felel azért, hogy a súlyunk egy bizonyos tartományon belül mozogjon

TSH 

A thyreoideastimuláló hormon (TSH), más néven pajzsmirigyserkentő hormon az agyalapi mirigyben termelődik, és a pajzsmirigy hormontermelésére gyakorol serkentő hatást.

Xenoösztrogének 

A xenoösztrogének olyan kémiai vegyületeket jelölnek, amelyeket a vegyipar állít elő, és az emberi szervezetbe kerülve a szervezet által termelt női nemi hormonhoz, az ösztrogénhez hasonlóan viselkednek, és ennek folytán befolyásolják a hormonális rendszer természetes működését.

Inzulinrezisztencia

Ha túl sok cukor kerül a szervezetünkbe és emiatt az inzulinnak túl sokat kell dolgoznia, akkor a sejtek érzéketlenné válnak és nem tudják felvenni a glükózt, de a test továbbra is csökkenteni akarja a vérglükóz szintet és erre a hasnyármirigy még több inzulint termel. Ez a folyamat vezet az inzulinrezisztencián keresztül (túl sok inzulin van a vérben, normális vércukorszint mellett) a 2-es típusú diabéteszhez.

Inzulinrezisztencia tünetei:

  • édesség és gyors szénhidrátok iránti fokozott vágy

  • makacs túlsúly, anélkül, hogy nagyon sokat ennénk

  • állandó éhség érzet

  • derekunk körül növekvő zsírréteg

  • étkezés után fáradság érzet (kajakóma)

 

Az inzulinrezisztencia, ha időben fedezzük fel, akkor visszafordítható.

Az az ideális, amikor a vércukorszintet a lehető legstabilabban tudjuk tartani. (vagyis nincsenek nagy kilengések sem felfelé, sem lefelé) Meg kell akadályozni a vércukorszint nagy amplitúdóval történő kilengését, mert ez nagyon megterheli a szervezetet. A stabil vérglükóz tartomány: 4,5-8 között van. 

Ha tudjuk, hogyan működik az inzulin akkor egy kis odafigyeléssel egyenletes szinten lehet tartani.

Ha inzulin van a vérben akkor a test nem éget zsírt hiszen a szervezet a kisebb ellenállás irányába megy és azt a glükózt használja fel, ami rögtön rendelkezésre áll.

Ha túl sok az inzulin a vérben a hormonok nem tudnak jól működni és felborul az egyensúly.

 

Ösztrogéndominancia

Ha túl sok ösztrogén van a szervezetben az komoly egészségügyi problémákat okozhat. A test a felesleget a zsírsejtekben raktározza el. Ha túl sok az ösztrogén akkor a szervezet új zsírsejteket gyárt. Így alakul ki a súlyfelesleg. A túlsúly leadása segít a káros ösztrogénektől megszabadulni. A túl sok ösztrogén leginkább külső (környezeti) tényezők miatt alakul ki. (ösztrogéndominencia) Ekkor az ösztrogén tartósan túlsúlyba kerül a progeszteronnal szemben.

A környezetünkben található ösztrogénre hasonlító (xenoösztrogének) anyagok okozzák a problémák nagy részét.  Ezek a kőolaj származékok mindenhol megtalálhatók pl. műanyag, ízfokozók, permetszerek, gyógyszerek, ruházat, tisztító és tisztálkodószerek…

Ösztrogéndominenciára utalhat: Fáradékonyság, vizesedés, puffadás, makacs túlsúly, cellulitisz, álmatlanság, alvászavarok, alacsony libidó, pánik roham, depresszió, menstruációs problémák, jóindulatú mellcsomók, hajhullás, pajzsmirigy problémák, lassú anyagcsere, ciszták, miómák képződése, egyéb sejtburjánzások.

Hogyan tudjuk a xenoösztrogént kiválasztani (eltávolítani a testünkből)

Természetesen a legjobb lenne elkerülni a bevitelt, de tudjuk, hogy ez lehetetlenség. Épp ezért fontos a kiválasztás elősegítése. Nagyon nehéz a felesleges anyagoktól megszabadulni és ha nem tudja a szervezetünk kiválasztani, akkor a zsírsejtekben tároljuk őket.

  • A klorofill segíti a májat a xenoösztrogén kiválasztásában. Ezért együnk rengeteg friss zöld zöldséget és csírát. (naponta több, mint 500 grammot) Káposzta, brokkoli, retek, rukkola, kelbimbó, spenót -sok bennük a DIM -Diindolil-metán  (ez segíti az ösztrogén kiválasztást)

  • Együnk sok rostot (belekben bomlik le a használt ösztrogén) zöldség, gyümölcs, lenmag, zabkorpa, hüvelyesek, kókuszliszt…

  • Együnk BIO termékeket

  • Kerüljük az alkoholt (az alkohol növeli az ösztogénszintet és ösztrogéndominenciát okoz)

  • A citrom és a grapefruit leve nagyon hatékony aromatázgátló.

 

Progeszteron hiány

A progeszteron- a másik női nemi hormon. A petefészekben a sárgatest termeli. Ha itt megszűnik a termelés, akkor a mellékvese és az agyalapi mirigy veszi át a termelést. A progeszteron átalakítható ösztrogénné, de kortizollá (stresszhormon) is.

 

40 éves kor felett csökken a progeszteron mennyisége. (pedig ez a hormon tudná egyensúlyban tartani az ösztrogént). Ehhez jön még nehezítésképp, hogy a kívülről (környezeti hatásokból) jövő extra mennyiségű xenoösztrogén miatt is felborul az egyensúly.

Feladata: fontos szerepe van a pihenésben (könnyebben ellazulunk), elősegíti a pajzsmirigy megfelelő működését, testzsír égetést, rendben tartja a testhőmérsékletet, vérnyomás csökkentő hatású, megelőzi a mell-, méh- és petefészekrák kialakulását. Szabályozza a vércukorszintet, gyorsítja az anyagcserét, támogatja a normál alvási ritmust, élénkíti a csontépítő sejtek működését, elősegíti a pajzsmirigy hormonok hasznosulását, csökkenti a szorongást és a depressziót.

Ennél a hormonnál a gyakori probléma a hiány ahol a kevés progeszteron egyben túl sok ösztrogént is jelent.

Stressz esetén kortizol termelődik, amelynek az alapanyaga a progeszteron. Tartós stressz esetén a mellékvese progeszteront használ a kortizol előállításához, így progeszteron szint tovább csökken. A candida fertőzés is csökkenti a progeszteron szintet.

Hogyan tudjuk a progeszteron termelést ösztönözni:

  • Növeljük a C-vitamin bevitelt a kortizol és a progeszteron termeléshez (mellékvesének rengeteg C-vitamin kell)

  • A stressz mérséklése hatékony módja a progeszteron szint emelésének, tehát pihenjünk, lazítsunk amikor csak tudunk

  • Barátcserje, maca gyökér

  • E vitamin és béta karotin szedése stimulálja a progeszteron termelést

 

Pajzsmirigy túl- vagy alulműködés

A pajzsmirigy hormonok: A pajzsmirigyben termelődnek és az agyalapi mirigy adja az utasítást, hogy hormont termeljen. A TSH hormon a jel amire T4 (tiroxin) előhormont termel, de valójában nem ez az aktív hormon, hanem a T3. (A T3 úgy termelődik, hogy a T4 hormon átalakul progeszteron és jód segítségével.) Éppen ezért elegendő progeszteron szükséges a pajzsmirigy megfelelő működéséhez. 

 

Említést kell tenni a reverz T3-ról, amely ugyanúgy a T4-ből képződik, de ez is egy inaktív hormon és hozzákötődve a T3-hoz inaktívvá teszi. Azt is fontos ellenőrizni, hogy termel-e a szervezetünk megfelelőmennyiségű antitestet (anti -TPO), vagyis nem áll-e fenn autoimmun betegség. A magas AntiTPO azt jelenti, hogy a szervezet ellenanyagokat termel a pajzsmirigy ellen- tehát egy autoimmun folyamatról van szó.

Feladata: a T3 a teljes anyagcserérért felel és a sejtek megújulásáért, stimulálja a sejtek kis erőműveit a mitokondriumokat.

Alul működésének tünetei: extrém fáradtság, száraz bőr, hajhullás, töredezett köröm, székrekedés, makacs gyulladások, ízületi fájdalmak, hideg kéz és láb, szívritmus zavarok, makacs túlsúly, súly gyarapodás, alvászavarok, memória romlás.  Ezek a problémák már a menopauza előtt megjelenhetnek. 

 

A pajzsmirigy nagyon érzékeny a stresszre és a környezeti változásokra. Ha sokat stresszelünk a szervezetünk a kortizol termelésre elhasználja a progeszteront, így nem marad elég a pajzsmirigynek, ezáltal alul működésre utaló tüneteket kezd el produkálni. A pajzsmirigy amiatt is lelassulhat, hogy a mellékvese kimerül. A pajzsmirigy tehát megpróbálja megvédeni a szervezetünket a túlerőltetéstől.

Inzulinrezisztencia, ösztrogéndominencia gyakran együtt jár az alul működő pajzsmiriggyel. Sajnos a fogazmásgátló tabletták is rossz hatással lehetnek a pajzsmirigyre.

Hogyan serkentsük alul működő pajzsmirigyünket:

  • válasszunk jódban gazdag élelmiszereket (biotojás, fehér húsú hal, Himalájai kristálysó, áfonya, tengeri algák, eper, aszalt szilva)

  • együnk meg naponta 1-2 szem paradiót (magas a szelén tartalma-T4-T3 átalakítás miatt fontos)

  • kerüljük a glutént

  • együnk egészséges szénhidrátot (a szénhidrát szükséges a T4 T3 átalakuláshoz) lencse, zabpehely, csicseriborsó, quinoa, cékla, édesburgonya, bab, hüvelyesek, hajdina

  • tartózkodjunk a szója tartalmú termékektől

  • csökkentsük a stresszt (ne hagyjuk, hogy a kortizol termelés elvonja a progeszteront)

  • kerüljük a hormonzavaró anyagokat (műanyag és fémdoboz csomagolás)

 

Magas koleszterin, valamint az Omega 3 és a szív-, érrendszer összefüggései

Az egészséges zsírok bevitele fontos, hiszen a szervezetünk fontos építőelemei és az egészséges hormonháztartás alapjai. Az egészséges zsírok olyan tápanyagokat tartalmaznak, amelyre a szervezetnek szüksége van és ők épphogy stimulálják a zsírégetést. A legfontosabb női hormonok (ösztrogén, progeszteron és női tesztoszteron) és a kortizol előállításához is koleszterin, vagyis zsír szükséges. A napi szükséges koleszterin mennyiség (1 000 mg) közel kétharmadát a máj állítja elő, és csak a maradék 300-350 mg-t vesszük fel táplálék útján. A magas koleszterin nem feltétlenül a betegség oka, hanem már a következménye a gyulladt érfalnak, hiszen a szervezetünk az érfalak védelme érdekében termeli túlzott mértékben. 

Az esszenciális zsírsavak többszörösen telítetlen molekulák, ezeket a szervezetünk nem tudja előállítani, azonban nélkülözhetetlenek a megfelelő működéshez, így a táplálkozás során kell hozzájutnunk. (Régen ezeket „F-vitaminnak” nevezték, de nem tartoznak a valódi vitaminok közé.) Az esszenciális zsírsavak fontos szerepet töltenek be az immunrendszer megfelelő működésében, gyulladáscsökkentésben, a vérnyomás szabályozásában. Az Omega 3 zsírsav egy esszenciális zsírsav, amit nem tudjuk előállítani, így ezt mindenképp kívülről szükséges pótolni. Omega 3 zsírsav 3 fajtája: ALA, EPA, DHA. A DHA és az EPA, különösen jó hatással van a szív- és érrendszeri panaszokkal rendelkezőkre, csökkentik a vér koleszterin szintjét, ezzel pedig a szívbetegségek és szívinfarktus kialakulásának kockázatát is. Az Omega-3 zsírsavak két fajtája – az EPA és DHA – főleg halak húsában található meg, az ALA pedig növényi eredetű táplálékokban – például magvakban – lelhető fel. Törekedjünk rá, hogy a zsírsavat természetes módon tartalmazó ételekből fogyasszuk minél többet, mivel az üzletekben árult kész élelmiszerek vagy táplálékkiegészítők gyakran csak ALA zsírsavat tartalmaznak, az EPA és DHA pedig hiányzik belőlük. Próbáljunk meg legalább heti két-három alkalommal halat fogyasztani. Közülük a legjobb Omega-3 zsírsav források a hering, a makréla, a lazac (különösen a vadlazac), a szardínia, a tonhal és a pisztráng. A növényi eredetű ALA-t tartalmazó zsírforrások főleg a különböző magok, ezek azonban kalóriában is igen gazdagok, így mértékkel fogyasszunk belőlük. A legtöbb Omega-3-at tartalmazó növények a chia mag, a kelbimbó, az avokádó, a dió, a lenmag, a kendermag és a szójabab olaj.

Az omega 6 egészséges és nélkülözhetetlen, de nem szabad belőle sokat fogyasztani. A gabonafélékben, magvakban, dióbelekben és az ezekből készült olajokban található, valamint az élelmiszeripar is sokat használja, hiszen olcsók. A szójaolaj 55%, a kukoricaolaj 54%, a sáfrányos szeklice-olaj 75%, a repceolaj pedig 18% omega-6 zsírsavat tartalmaz. Az omega-6 másik leggyakoribb előfordulási helye az állati eredetű zsírok.

 A túl sok omega 6 krónikus gyulladásokat okozhat az emésztőrendszerben, főként a bélflórában. Egyre több tudományos kutatás támasztja alá, hogy az ideális omega 3/6 arány fontos szerepet játszik az egészség megőrzésében és sok betegség megelőzésében. A tudósok szerint az omega 6 zsírok gyulladáskeltők, míg az omega 3 gyulladáscsökkentők. Tehát az omega 6 zsírokban gazdag és omega 3 zsírokban szegény táplálkozás fokozza a gyulladásokat. Az omega 6 vs omega 3 fogyasztásának aránya napjainkban kb 20:1-hez, amely rendkívül aránytalan. Mivel a két zsírsav ugyanazokért az enzimekért és felszívódási helyekért versenyeznek, ezért a túl sok omega 6 megakadályozhatja, hogy a szervezet elegendő omega 3-hoz jusson, vagyis ki tudja fejteni gyulladásgátló hatását. Ideális világban 1:1 lenne az arány, de sajnos közel sem így élünk jelenleg. Ha a 4:1 arányt sikerülne elérni, az már sikert jelentene. Ez az egyensúlytalanság komoly egészségügyi kockázatot jelent (elhízás, szívroham, magas vérnyomás…)

Kultúránkban az omega-6 fogyasztása túlzott, míg az omega-3 és omega-9 bevitele jóval alacsonyabb, mint az indokolt. Az egyensúlyban tartáshoz az egyik fontos lépés, ha csökkenteni tudjuk az omega 6 bevitelét. (kerüljük a feldolgozott élelmiszereket és az omega 6-ban gazdag feldolgozott magolajokat és növényi olajokat). Mindemellett elengedhetetlen, hogy növeljük az omega 3 bevitelét is. (lenmag és ebből olaj, chiamag es olaj, dióolaj, kendermag és zsíros halak)

Omega 9 is a jótékony hatású telítetlen zsírok közé tartozik (az olívában, a diófélékben és az avokádóban található) de nem esszenciális, vagyis a szervezet saját maga számára is képes előállítani, más zsírsavakból.  Fogyasztása a telített zsírok helyett ajánlott. Csökkentheti az össz koleszterinszintet, és növelheti a HDL koleszterin szintet (jó koleszterin) mellette pedig csökkenti az LDL koleszterin szintjét (rossz koleszterin). Fogyasztása csökkenti a szívbetegségek kialakulásának esélyét és erős antioxidáns hatása is van, vagyis megköti a szabadgyököket.

Gyakori egészségügyi problémák
Doctor's Visit
Gyakori egészségügyi problémák
bottom of page